ლამპრობა – მირქმა-მიგებების დღესასწაულზე სანთლების კურთხევის...
დღის საკითხავი წმინდა წერილი
საღმრთოჲ ჟამისწირვაჲ წმიდისა იოვანე ოქროპირისაჲ. რიგისა: 1 პეტ. IV, 1-11 [დას. ჲა(61)] მკ. XII, 28-37 [დას. ნვ(56)]  დიდმოწამისა თეოდორესი: 2 ტიმ. II, 1-10. [დას. სჟბ(292)]. მთ. X, 16-22. [დას. ლვ(36)]
† † † † † † †
1 <საყუარელნო,> ქრისტემან რაჲ ივნო ჩუენთჳს ჴორცითა, და თქუენცა იგივე გონებაჲ შეიჭურეთ, რამეთუ რომელმან-იგი ივნო ჴორცითა, დაცხრომილ არს ცოდვისაგან, 2 რაჲთა არღარა კაცთა გულისთქუმითა, არამედ ნებითა ღმრთისაჲთა ნეშტნი იგი ჴორციელებისა ჟამნი ცხორებად, 3 რამეთუ კმა არიან ჩუენდა წარსრულნიცა იგი ჟამნი ამის ცხორებისანი ნებისა მისებრ წარმართთაჲსა აღსრულებად, რომელნი-იგი ვლენან არაწმიდებითა გულისთქუმათაჲთა, მთრვალობითა, სიმღერითა, შუებითა და უჯეროჲთა კერპთმსახურებითა, 4 რომლისაგან უკჳრს არასლვაჲ თქუენი მასვე არაწმიდებისა აღრევასა და გგმობენ, 5 რომელთა სიტყუაჲ მიუგონ მას, რომელი-იგი განმზადებულ არს განშჯად ცხოველთა და მკუდართა, 6 რამეთუ ამისთჳს ეხარა მკუდართა, რაჲთა ისაჯნენ კაცობრივ ჴორცითა და ცხოვნდენ ღმრთისა მიერ სულითა. 7 ხოლო ყოველთა აღსასრული მოახლებულ არს. განიწმიდენით უკუე და განიფრთხვეთ ლოცვად. 8 ყოვლისა წინა ურთიერთას სიყუარული განმარტებული გაქუნდინ, რამეთუ სიყუარულმან დაფარის სიმრავლე ცოდვათაჲ. 9 (სტუმართმოყუარე)* [უცხოთმოყუარე]** იყვენით ურთიერთას თჳნიერ დრტჳნვისა. 10 კაცად-კაცადმან, ვითარცა მიიღო მადლი, ეგრეთვე ურთიერთას ამსახურებდით მას, ვითარცა კეთილნი მნენი მრავალფერისა მის ნიჭისა ღმრთისანი. 11 რომელი იტყოდის, (–)* ვითარცა [–]** სიტყუათა ღმრთისათა, რომელი ჰმსახურებდეს, (–)* ვითარცა [–]** ძალისაგან, რომელსა მოსცემს ღმერთი, რაჲთა ყოველსა შინა იდიდებოდის ღმერთი იესუ ქრისტეს მიერ, რომლისაჲ არს დიდებაჲ და სიმტკიცე უკუნითი-უკუნისამდე. ამენ.
* სამოციქულოს ამჟამად არსებული (ედიშერ ჭელიძის) რედაქციიდან.
** სამოციქულოს ახალი (ედიშერ ჭელიძის) რედაქციიდან.
28 და მოვიდა მისა ერთი მწიგნობართაგანი, ესმოდა რაჲ მათი, † (მას ჟამსა შინა, მოვიდა იესუ[ჲ]სა ერთი მწიგნობართაგანი, ესმოდა რაჲ [მათი], ვითარ-იგი გამოეძიებდეს მის თანა სადუკეველნი, †) იცოდა, რამეთუ კეთილად მიუგო მათ, ჰკითხა მას მანცა, ვითარმედ: „რომელი არს ყოველთა პირველი მცნებაჲ?“ 29 ხოლო იესუ ჰრქუა მას: „პირველი ყოველთა მცნებათაჲ ესე არს: „ისმინე, ისრაჱლ, უფალი ღმერთი შენი, უფალი ერთ არს; 30 და შეიყუარო უფალი ღმერთი შენი ყოვლითა გულითა შენითა და ყოვლითა სულითა შენითა და ყოვლითა გონებითა შენითა და ყოვლითა ძალითა შენითა“. ესე არს პირველი მცნებაჲ. 31 და მეორე, მსგავსი ამისი: „შეიყუარო მოყუასი შენი, ვითარცა თავი თჳსი“. უფროჲს ამათსა სხუაჲ მცნებაჲ არა არს“. 32 ჰრქუა მას მწიგნობარმან მან: „კეთილად, მოძღუარ, ჭეშმარიტად სთქუ, რამეთუ ერთ არს ღმერთი, და არავინ არს სხუაჲ მისა გარეშე; 33 და შეყუარებად იგი ყოვლითა გულითა და ყოვლითა სულითა და ყოვლითა ძალითა და ყოვლითა გულისხმისყოფითა; და შეყუარებად მოყუასი, ვითარცა თავი თჳსი; უფროჲს არს ესე ყოველთა მსხუერპლთა და შესაწირავთა“. 34 და იხილა იესუ, რამეთუ გონიერად მიუგო, ჰრქუა მას: „არა შორს ხარ სასუფეველისაგან ღმრთისა“. და არღარავინ იკადრა კითხვად მისა. 35 მიუგო იესუ და ჰრქუა მათ, და ასწავებდა ტაძარსა მას შინა: „ვითარ უკუე იტყჳან მწიგნობარნი, ვითარმედ: «ქრისტე ძე არს დავითისი?» 36 რამეთუ თჳთ იგი დავით იტყჳს სულითა წმიდითა: «ჰრქუა უფალმან უფალსა ჩემსა: დაჯედ მარჯუენით ჩემსა, ვიდრემდის დავსხნე მტერნი შენნი ქუეშე ფერჴთა შენთა». 37 თჳთ იგი დავით ჰხადის მას უფლით, და ვითარ ძე მისი არს?“ და მრავალი ერი ისმენდა მისსა ტკბილად.
2 ტიმ. II: 1 ხოლო შენ, შვილო ჩემო † (შვილო ტიმოთე, †) განძლიერდი მადლითა იესუ ქრისტესითა, 2 და რაჲ-იგი გესმა ჩემგან, მრავალთა მოწამებითა, ესე შეჰვედრე მორწმუნეთა კაცთა, რომელნი შემძლებელ იყვნენ სხუათაცა სწავლად. 3 შენ უკუე ჭირი დაითმინე, ვითარცა კეთილმან მოღუაწემან ქრისტე იესუჲსმან. 4 არავინ მოღუაწე შეეყოფვის სოფლისა საქმეთა, რაჲთა ერისთავსა მას სათნო-ეყოს. 5 და უკუეთუ ვინმე იღუწიდესცა, არა გჳრგჳნოსან იქმნების, არათუ შჯულიერად იღუაწოს. 6 მშრომელისა მის ქუეყანისმოქმედისაჲ ჯერ-არს პირველად (ნაყოფისა)* [ნაყოფთა]** მოღებაჲ***. 7 სცნობდ, (რომელსა-ესე)* [რომელსა-ეგე]** გეტყჳ, რამეთუ მოგცეს შენ უფალმან (გულისჴმისყოფაჲ)* [გულისხმისყოფაჲ]** ყოველსა შინა. 8 მოიჴსენე იესუ ქრისტე, აღდგომილი მკუდრეთით, ნათესავისაგან (დავითისა)* [დავითისსა]**, მსგავსად სახარებისა მის ჩემისა, 9 რომელსა შინა ძჳრს-ვიხილავ ვიდრე კრულებადმდე, ვითარცა ძჳრისმოქმედი; არამედ სიტყუაჲ იგი ღმრთისაჲ არა შეკრულ არს. 10 ამისთჳს ყოველსა დავითმენ რჩეულთა მათთჳს, რაჲთა მათცა ცხორებაჲ (პოონ)* [პოვონ]** ქრისტე იესუჲს მიერ დიდებასა თანა საუკუნესა.
* სამოციქულოს ამჟამად არსებული რედაქციიდან [2010].
** სამოციქულოს ახალი (ედიშერ ჭელიძის) რედაქციიდან [2017].